Kartka z liturgii 79_2020_21 Środa Popielcowa
Kartka z liturgii 79_2020_21 Środa Popielcowa
Króluj nam Chryste!
<<Popiół w liturgii należał najpierw do obrzędów pokuty publicznej, która stanowiła w starożytności jedyną szansę pojednania z Kościołem po szczególnie ciężkim grzechu. Św. Ambroży mawiał “Tak jak jeden chrzest, tak jedna pokuta” (De poenitentia, 2, 10, 95).>>
(cytat stanowi fragment dłuższego artykułu, który napisał ks. prof. PWT dr hab. Dominik Ostrowski)
Pragnę zachęcić Czcigodnych Duszpasterzy do umieszczania tekstów Kartki z liturgii w zakrystiach dla ministrantów, na stronie internetowej lub Facebooku (jpg) oraz o umożliwienie dostępu do niej na spotkaniach formacyjnych.
Ufam, że skromną pomocą formacyjną będzie Kartka z liturgii.
ks. Andrzej Hładki wraz z Redakcją
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wskazania na Środę Popielcową
1. We Mszy świętej, z którą łączy się błogosławieństwo popiołu i posypanie głów wiernych, opuszcza się akt pokuty.
2. Błogosławieństwo popiołu odbywa się po homilii mszalnej. Pobłogosławienia popiołu i posypania dokonuje ten sam kapłan.
3. Celebransowi posypuje głowę inny kapłan. W razie nieobecności innego kapłana sam celebrans, zwrócony w stronę ołtarza i pochylony nic nie mówiąc, posypuje sobie głowę popiołem.
4. Przy posypywaniu głów popiołem można stosować formułę; „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” albo: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”.
5. Pobłogosławienie popiołu może się odbyć podczas każdej Eucharystii z udziałem wiernych.
6. W kościołach, w których jest tylko jedna Msza święta i odbywa się błogosławieństwo popiołu, nie jest dozwolona Msza pogrzebowa.
7. Środa Popielcowa jest obowiązującym dniem pokuty, który należy zachować w całym Kościele, dlatego zachowujemy post ścisły (obowiązuje od 18 - do 60 lat) oraz post jakościowy (czyli bezmięsny - od 14-go roku życia [nazywany także wstrzemięźliwością lub abstynencją]).
8. Należy przygotować: popiół przygotowany z gałązek palm lub innych drzew, poświęconych w roku poprzednim (na skromnej i odpowiedniej tacy); wodę święconą i kropidło; ciepłą wodę z płynem do mycia i ręcznik do obmycie dłoni kapłana po posypaniu; nie należy stawiać tacy z popiołem na ołtarzu.
Por. „Kalendarz liturgiczny diecezji zielonogórsko – gorzowskiej. Rok 2020”. s. 65
"Odnowiona liturgia skróciła obrzęd błogosławieństwa popiołów, opracowany na nowo przez Grupę Studyjną nr XI pod kierownictwem Josepha Paschera (Notitiae 1982). Skrócony obrzęd wszedł do obrzędów Mszy (poprzedni odprawiano przed rozpoczęciem Mszy) i zastąpił akt pokutny. Dodatkowo do gestu posypania głów popiołem dodano nowy werset biblijny: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1, 15), a dotychczasowy „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” (por. Rdz 3, 19) stał się alternatywnym.
Ważny liturgista E. Lodi proponuje, aby gest posypania głów popiołem rozumieć jako prawdziwe wybranie (electio) do odbycia drogi oczyszczenia i oświecenia w perspektywie powrotu do odnowienia godności chrzcielnej. W tym sensie popielcowy znak krzyża na czole mógłby być świadectwem wiary."
ks. Dominik Ostrowski
Pobierz Kartkę jako PDF: