Historia

Historia część I (z tekstów towarzyszących wydawaniu „Kartki z liturgii”)

 

I.

„Kartka z liturgii” – wprowadzenie i kilka przypomnień.

Jak pomóc innym i sobie?

Takie między innymi pytanie rodziło mi się w sercu, gdy najpierw jako prezes ministrantów w mojej rodzinnej parafii Chrystusa Króla szukałem materiałów do formacji służby liturgicznej i zacząłem na kartkach „z bloku” naklejać „święte obrazki, oraz kserowane rysunki naczyń liturgicznych i pisać odręcznie długopisem teksty rozważań „poetycko – liturgicznych” oraz opracowania liturgiczne m.in. na podstawie książek ks. Tarsycjusza Sinki. Te pierwsze odręcznie wyklejane i pisane „Kartki z liturgii” znajdują się obecnie w archiwum u ks. Adriana Puta. 

Później (po kilku latach), po założeniu przeze mnie Koła Liturgicznego po aprobacie przełożonych i pod opieką ks. Zbigniewa Kobusa w Seminarium w Paradyżu razem z kolegami klerykami zaczęliśmy wydawać m.in. „Kartkę z liturgii” w wersji drukowanej (do dziś istniejącej w zapisie elektronicznym). Kto się angażował, pomagał i wspierał widać częstokroć w stopce redakcyjnej poszczególnych numerów.

Przytoczę jeszcze dwa teksty. Jeden z pierwszego numeru Kartki z liturgii wydawanej przez Koło Liturgiczne ZGWSD w Paradyżu:

„Powyższa Kartka z Liturgii ma stać się wg. naszego pragnienia skromną pomocą dla wszystkich, którzy zajmują się służbą liturgiczną, dla samych ministrantów, lektorów. Może ona posłużyć jako gazetka ścienna w zakrystii. Życzymy, aby chociaż w małej części stała się ona impulsem do większego zainteresowania i pokochania tego, czym wszyscy żyjemy - LITURGII.” 

Drugi tekst pochodzi z mojej wypowiedzi jako Moderatora Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej Ruchu Światło – Życie, której przed 25 laty (w 1992 roku) byłem współzałożycielem w naszej diecezji. Wypowiedź ta jest z 2001 roku:

 

„Lubrza 27.08.2011

Drodzy członkowie Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej, ministranci, lektorzy, komentatorki i wszyscy Przyjaciele!

Każdy z nas jest dzieckiem Bożym, a przez chrzest święty braćmi i siostrami. Gdy jako mały chłopak byłem kandydatem na ministranta zawsze podziwiałem mojego prezesa i starszych ministrantów za ich wiedzę liturgiczną, postawę przy ołtarzu i życzliwość. Później sam byłem odpowiedzialny za ministrantów jako prezes i widziałem jak bardzo brakuje mi, ale i kolegom pomocy do formacji ministranckiej – były to lata 80 i początek 90 XX wieku (uśmiecham się gdy patrzę na te daty brzmiące jak wspomnienia z zamierzchłych dziejów) W 1992 roku zakładałem naszą Diecezjalną Diakonię Liturgiczną wraz z Marcinem Gorzelanym pod kierunkiem ks. Romana Litwińczuka. Chciałbym Was wszystkich zaprosić do wspólnego dzieła (a tym jest liturgia według greckiej etymologii) i zachęcam was do pisania, współredagowania „Kartki z Liturgii” której byłem pomysłodawcą oraz Biuletynu Liturgicznego „Misterium”. 

Niech nie będzie podziałów („my jesteśmy Pawła, a my Sylasa...” „my z Gorzowa a my z Zielonej Góry”) braćmi i siostrami jesteśmy!

Pamiętam o Was w modlitwie:

Ks. Andrzej Hładki”

 

Myślę, że teksty te nie straciły na aktualności.

Na stronie KARTKA Z LITURGII będziemy zamieszczali aktualne oraz wszystkie archiwalne numery. Będą się tu ukazywały rozważania liturgiczne, pytania i odpowiedzi. Jeśli jest to Boże dzieło, to będzie się rozwijało, jeśli ludzkie – to przeminie jak westchnienie nocy…

Z modlitwą i prosząc o modlitwę

Ks. Andrzej Hładki

 

 

II.

Jeszcze kilka słów z  "ZACHĘTY" wysłanej 30. marca 2012 do Księży naszej zielonogórsko – gorzowskiej diecezji oraz dołączonej do Nowej edycji Kartki z liturgii:

 

Szczęść Boże

Cieszmy się dobrem, bo człowiek w człowieku się rodzi gdy go dobro uczynione cieszy...

W trosce o rozwój życia Bożego, na większa chwałę Bogu oddajemy do rąk ministrantów, scholii, animatorów, duszpasterzy Służby Liturgicznej i wszystkich ludzi dobrej woli „Kartkę z liturgii”. Liczymy, że zostanie ona życzliwie przyjęta i stanie się pomocą. 

Prosimy o rozpowszechnianie „Kartki z liturgii”, aby formowała serca i umysły chrześcijan, którzy w sposób coraz bardziej świadomy, czynny i owocny będą uczestniczyli w liturgii 

Po pewnej przerwie, gdy wydano kilkadziesiąt numerów „Kartki z liturgii”, która z założenia miała być pomocą dla duszpasterzy w formacji Służby Liturgicznej oraz dla animatorów liturgii i ceremoniarzy, wznawiamy jej wydawanie z Diecezjalną Diakonią Liturgiczną Ruchu Światło – Życie, którą opiekuje się ks. Tomasz Sałatka oraz z klerykami Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie – Paradyżu w ramach Koła Liturgicznego, którym opiekuje się ks. dr Zbigniew Kobus.

Błogosławionych Świat Paschalnych dla nas wszystkich, którzy nazywamy się uczniami Chrystusa życzy pomysłodawca i inicjator „Kartki z liturgii” ks. Andrzej Hładki wraz z Redakcją.

Ps. Wszelką korespondencję prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

III.

Nowa edycja II – Kartka z liturgii od A.D. 2016.

Żary 2017.08.22

Od numeru 74 (oznaczanego także jako 16/2016) po pewnych przełożeniach akcentu Diecezjalna Diakonia Liturgiczna zajęła się inną działalnością, zaś Koło Liturgiczne w naszym Seminarium Duchownym także wycofało się z bezpośredniej współpracy.

W nowej edycji II Kartki z liturgii zapraszałem do współpracy poszczególne osoby. Zespół zmniejszył się do niezbędnego minimum. 

W numerach od 74 Kartki z liturgii (nowej edycji II) ilustracje w dużej mierze wykonują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 z Żar oraz (wtedy jeszcze) z Zespołu Szkół w Sulechowie.

Obecnie w 2018 roku przygotowywane są następne numery „Kartki z liturgii”. Ostatnia pauza była spowodowana względami osobistymi.

Dziękuję Panu Bogu za ludzi z którymi współpracowałem i mam nadzieje będę współpracował.

Ks. Andrzej Hładki

 

 

© Kartka z liturgii. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 128 gości oraz 0 użytkowników.