przeciąganie liny
z tymi, którzy są mili
i tymi, którzy inaczej sądzili
o wartości
ponad przyziemności
komu udaje się udawać
komu codziennie powstawać
w zmaganiach o miłości
otrząsając się ze złych skłonności
myśląc zaprzyjaźniasz się z myślą
modląc zakorzeniasz się pobożnością
kochając podnosisz przebaczając
dziczejemy bez troskliwego przycinania
miłością wymagającą rannego wstawania
do obowiązków co radością są kochania
kto chce kwitnąć nie rosnąc
ten zniknie znikaniem do końca się łudząc
gdy wyliczasz skrupulatnie innym, ile mają
zapytaj czy jesteś pośród tych co dają
możesz być „za”, a nawet „przeciw”
do czasu gdy obejrzysz się za siebie
i staniesz przymawiając śmierci naprzeciw
wtedy wyrwie się spóźniony sprzeciw
chciałaś kochać, lecz łatwiej było doły kopać
pod innymi
teraz sama tam wpadasz
po uszy
zagłuszona tym co bez namysłu gadasz
czekam na twoją otwartość
za którą nie trzeba przepraszać
gdyż dobrocią czułą można przytulić
i nie da się obrażać
mam taką nadzieję cicho wypowiedzianą
można obecnością obecność wzbudzić
dobrocią namacalną w życzliwych spotkaną
czas się z sielanki obudzić
czas się jeszcze polubić
ks. Andrzej Hładki, Koźla 2021.04.27 i 05.01
5 NIEDZIELA WIELKANOCY, ROK B
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ J 15, 4a. 5b
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę.
Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA J 15, 1-8
Kto trwa w Chrystusie, przynosi owoc obfity
+ Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który go uprawia. Każdą latorośl, która nie przynosi we Mnie owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – jeśli nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie.
Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto nie trwa we Mnie, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. Potem ją zbierają i wrzucają w ogień, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami».
Oto słowo Pańskie.
KIEROWAĆ SIĘ PRZYKŁADEM LATOROŚLI
„Jak z kwiatami podzielasz znikomość, tak radość z winną latoroślą, z której powstaje wino rozweselające serce człowieka. Obyś, człowieku, naśladował jej przykład i sam dla siebie zyskał radość i przyjemność. W tobie samym jest słodycz twojej radości, w tobie się rozwija, w tobie samym pozostaje, jest w twoim wnętrzu, to znaczy w sobie samym winieneś szukać pogody swego sumienia. Toteż powiedziano: „Pij wodę ze swoich naczyń i ze źródeł swoich studni” (Prz 5, 15). Najpierw nic przyjemniejszego nad zapach kwitnącej winnej latorośli. Sok wyciśnięty z jej owoców wytwarza napój, który sprawia przyjemność i jest pożyteczny dla zdrowia. Wreszcie któż nie podziwia, jak z winnej jagody wyrasta latorośl, jak wspina się na najwyższy szczyt drzewa, do którego tuli się jakby w uścisku, jakby rękami obejmuje, otacza ramionami, przyodziewa liśćmi i wieńczy gronowymi kiściami? Jakby naśladując nasze życie, najpierw zapuszcza żywe korzenie, a ponieważ z natury jest chwiejna i opada, ściska ramionami to, co uchwyci, na tym się wznosi i wzbija do góry.
Do niej jest podobny lud Kościoła, który zasadzony jest jakby korzeniami wiary i rozwija się pokornie jak winna gałązka.”
AMBROŻY, ŚW. (339–397). Pisarz łaciński. Doktor Kościoła. Po krótkiej karierze urzędnika państwowego został wybrany biskupem Mediolanu. Był znakomitym organizatorem i obrońcą Kościoła. Jako pisarz zasłynął z mów, pism egzegetycznych – podkreślając aspekt moralny, traktatów teologicznych oraz hymnów kościelnych. Jest jedną z postaci dominujących w Kościele w IV w. Pod jego wpływem nawrócił się św. Augustyn.
[ks. Marek Starowieyski. „Karmię was tym, czym sam żyję. Ojcowie Kościoła komentują niedzielne czytania biblijne rok B”. Wydawnictwo WAM 2014. s. 180]
(grafika/foto)
Autor: geralt