zaskoczyła nas zima
schowała się za płatkami deszczu
przysłaniając niejedną gwiazdę jest niema
na wołanie o <magię świąt>
liczni chcą zaczarować święta
zapominając, że ziemia jest uśmiechnięta
gdy przed Nowonarodzonym klękają nie tylko bydlęta
ziemia i niebo wołają – to jest sprawa święta
nie tylko opiera się o jedzenie i kolęd nucenie
daj Jezusowi serce
poddaj się pod Jego prowadzenie
On nie przyszedł byś był prezentami obsypywany
najpierw przyszedł, by ponieść krzyż i święte rany
byś był uratowany
przyniósł zbawienie
niech zatem radości ciepła spotkania
zachęcą cię do Maleńkiemu chwały oddania
ks. Andrzej Hładki, Koźla 2020-12-24
25 GRUDNIA
NARODZENIE PAŃSKIE
MSZA W DZIEŃ
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Zajaśniał nam dzień święty,
pójdźcie, narody, oddajcie pokłon Panu,
bo wielka światłość zstąpiła dzisiaj na ziemię
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA DŁUŻSZA J 1, 1-18
Słowo stało się ciałem
+ Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, z tego, co się stało.
W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.
Pojawił się człowiek posłany przez Boga, Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz został posłany, aby zaświadczyć o światłości.
Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi.
Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego – którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili.
A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy.
Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: «Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie».
Z Jego pełności wszyscy otrzymaliśmy łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało dane za pośrednictwem Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa.
Boga nikt nigdy nie widział; ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył.
Oto słowo Pańskie.
WCIELENIE I EUCHARYSTIA
„Cieszcie się, ukochani, i radujcie w Panu, który w tym dniu ustanowił dla nas tajemnicę zbawiennego pocieszenia. Czymże Pan zwrócił naszą uwagę na swoje Ciało i Krew? Czyż nie właśnie pokorą? Gdyby bowiem nie był pokorny, nie dałby siebie na spożycie w postaci pokarmu i napoju. Patrz na Jego wspaniałość: „Na początku było Słowo, i Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo” (J 1, 14). Oto czym jest pokarm wieczysty! Ale spożywają je aniołowie, spożywają górne moce, spożywają duchy niebiańskie, spożywają, i są syte. A to, co ich karmi i raduje, pozostaje nieumniejszone. Jaki zaś człowiek może się wznieść do tego pokarmu? Ponieważ człowiek nie może wznieść się do tego chleba, chleb raczył się zniżyć. A stało się to z niewypowiedzianą dobrocią. Po prostu było trzeba, żeby pokarm aniołów stał się jak mleko i dotarł do istot maleńkich. Tak więc uczyniła mądrość Boża, tak przyjąwszy ciało, nakarmiła nas chlebem niebiańskim, ponieważ „Słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami”. Cóż to za pokora, że „człowiek spożywa chleb aniołów” (Ps 78[77], 25), to znaczy – człowiek spożywa odwieczne Słowo, którym karmią się aniołowie, a które równe jest Ojcu.”
CEZARY Z ARLES, ŚW. (+ 543). Pisarz łaciński. Był wybitnym duszpasterzem i organizatorem życia religijnego w Galii (zwoływał synody, organizował życie zakonne). Był świetnym kaznodzieją ludowym, a jego kazania dają dobry obraz życia religijnego w Galii, w VI w.
[zob. ks. Marek Starowieyski. „Karmię was tym, czym sam żyję. Ojcowie Kościoła prowadzą przez święta roku kościelnego”. Wydawnictwo WAM 2015. s. 67]
(grafika/foto)
autor: AH – własne. Zdjęcie z kościoła pw. św. Wawrzyńca w Bogaczowie (2020.12.24)