można prosić o wszystko
nie wszystko jest warte by stracić trochę…
bezcenne Słowo, które stało się Ciałem
wyceniono na targu handlarzy wolności
siewcy chwastów mieniący się jako postępu piewcy
pod natchnieniem Zła spisują podłości
ubierając je w szaty szlachetności
kto trudzi się dla mądrości
nie pozwoli się zawrócić z jej drogi
choćby rzucali mu kłody bylejakości
głupota ma tłum krzykliwych zwolenników
szczególnie gdy przychodzi dzień wypłaty judaszowych srebrników
mądrość potrafi czuwać
modlić się nie wstydzi mimo kpin cyników
prostota mądrości nie lekceważy życia zawiłości
lecz odczytuje życie w całości
chrześcijanin nosi w sobie Ducha Świętego
albo daje się ponieść przez ducha Złego
ks. Andrzej Hładki, Koźla 2020-07-25
17 NIEDZIELA ZWYKŁA, ROK A
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ Por. Mt 11, 25
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA Mt 13, 44-52
Przypowieści o skarbie, o perle i o sieci
+ Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
Jezus opowiedział tłumom taką przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Uradowany poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę.
Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca, poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją».
«Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.
Zrozumieliście to wszystko?». Odpowiedzieli Mu: «Tak».
A On rzekł do nich: «Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare».
Oto słowo Pańskie.
MIŁOŚĆ JEST PERŁĄ
„Sądzę, że miłość jest ową perłą, odkrytym skarbem i zakupionym przez tego kupca z Ewangelii, który znalazł jedną perłę i sprzedał wszystko, co miał, aby ją kupić (Mt 13, 46). Tą drogocenną perłą jest tedy miłość. Jeżeli jej nie masz, na nic to wszystko, co posiadasz. Jeśli natomiast ją tylko posiadasz, ona sama ci wystarczy. Teraz widzisz to dzięki wierze, ale kiedyś ujrzysz to wprost. Jeśli miłujemy Pana, choć Go nie widzimy, jak Go umiłujemy, gdy Go ujrzymy? Ale na jakim polu mamy ćwiczyć naszą miłość? W miłości braterskiej. Możesz mi powiedzieć, że nigdy nie widziałeś Boga, ale nie możesz mi powiedzieć, że nie widziałeś ludzi. Miłuj brata! Jeśli bowiem miłujesz brata, którego widzisz, będziesz mógł widzieć także i Boga, bo ujrzysz samą miłość, a Bóg mieszka w miłości.”
AUGUSTYN, ŚW. (354–430). Pisarz łaciński. Doktor Kościoła. Największy teolog starożytności chrześcijańskich. Pochodził z Afryki, otrzymał wykształcenie retoryczne. Po burzliwej młodości nawrócił się w Mediolanie pod wpływem św. Ambrożego – opis wydarzenia znajdziemy w autobiografii w Wyznaniach. Powrócił do Afryki, gdzie został biskupem w Hipponie i stał się przywódcą episkopatu afrykańskiego. Napisał bardzo wiele dzieł. Odegrał ważną rolę w formowaniu teologii Trójcy św., łaski, sakramentów, teologii historii, egzegezy. Jego mowy uderzają pięknem i prostotą. Wywarł i wywiera dotąd wielki wpływ na myśl europejską.
[zob. ks. Marek Starowieyski. „Karmię was tym, czym sam żyję. Ojcowie Kościoła komentują niedzielne czytania biblijne rok A”. Wydawnictwo WAM 2013. s. 402]
(grafika/foto)
autor: własne
całość opracował ks. Andrzej Hładki