Rozważania

Rozważanie - 3 Niedziela zwykła w ciągu roku - Rok C

w sortowni liter zaprogramowany
automat
wybiera w algorytmie przydatności
które nadają się do powtórnej
przeróbki, sprasowania – aż do zblazowania
by mieściły się w ramy powszechnej użyteczności
tak wiele rozsypanych jak puzzle
luźnych myśli
u stylisty mody
przycina się dla wygody
w hasła, reklamy, slogany
tylko nie można nimi oddychać
pozbawione duszy
porzucone na ziemi
nie kiełkują
bo jak mają to czynić stwardniałe serca – kamienie?
Przeczytaj nas literami miłości
bo każda z nich w nas
ma być do odczytania
w teraźniejszości

ks. A.H. 26.01.2019 Koźla

3 NIEDZIELA ZWYKŁA, ROK C

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ Por. Łk 4, 18
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Pan posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę,
więźniom głosił wolność.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA Łk 1, 1-4; 4, 14-21
Słowa Pisma spełniły się na Chrystusie

+ Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza.
Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono.
W owym czasie:
Powrócił Jezus mocą Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich.
Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać.
Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce, gdzie było napisane: «Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana».
Zwinąwszy księgę, oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Niego utkwione.
Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście».

Oto słowo Pańskie.


JEZUS W NAZARECIE
„Rozważmy więc to, co mówił prorok, a następnie to, co o sobie powiedział Jezus w synagodze. „Wysłał mnie – mówi – głosić Dobrą Nowinę ubogim”. Ubodzy to poganie. Nie posiadając ani Boga, ani Prawa, ani proroctw, ani sprawiedliwości, ani innych cnót – właśnie oni byli ubogimi. A więc czy z tego powodu wysłał Go Bóg, aby zwiastował [Dobrą Nowinę] ubogim? „Głosić więźniom odpuszczenie”. Więźniami byliśmy my, których tak długie lata trzymał szatan na uwięzi, mając nas jako więźniów i sobie poddanych. Przyszedł Jezus, aby „głosić więźniom odpuszczenie [grzechów] i ślepym, aby przejrzeli”. Ślepi widzą właśnie dzięki Jego mowom i dzięki przepowiadaniu Jego nauki. Przepowiadanie należy zrozumieć ogólnie, rozciąga się ono nie tylko na jeńców, ale i na ślepców. „Wyrwać uciśnionych na wolność”. Kto był tak udręczony i tak uciśniony jak człowiek, który został uwolniony i uzdrowiony przez Jezusa? „Zwiastować Pański rok łaski”. Według prostego zrozumienia mówi, że Zbawiciel głosił Ewangelię jeden rok w Galilei; i takie jest znaczenie słów: „Zwiastować Pański rok łaski i dzień odpłaty”. A może jakąś tajemnicę zwiastuje Boskie słowo przez głoszenie roku Pańskiego? W przyszłości bowiem nastąpią inne dni, nie takie, jakie teraz widzimy na świecie. Inne miesiące i inny porządek kalend. Jak te są innymi, tak i nastąpi łaskawy rok Pański. A to wszystko jest zwiastowane, abyśmy po odzyskaniu wzroku, który zastąpi ślepotę, po uwolnieniu z więzów, po uzdrowieniu z różnych ran doszli do Pańskiego roku łaski.”

Orygenes (158–254). Pisarz grecki. Wielki egzegeta i genialny teolog aleksandryjski. Swymi pracami filologicznymi położył podwaliny pod egzegezę. Komentował Pismo św. w popularnych homiliach i uczonych komentarzach. Położył podwaliny pod teologię dogmatyczną (O zasadach), zwalczał pogan (Przeciw Celsusowi), pisał dzieła ascetyczne. Większość jego dzieł uległa zniszczeniu w późniejszych sporach dotyczących nie zawsze dobrze zrozumiałych treści dogmatycznych.

[zob. ks. Marek Starowieyski. „Karmię was tym, czym sam żyję. Ojcowie Kościoła komentują niedzielne czytania biblijne rok C”. Wydawnictwo WAM 2015. s. 261]

(grafika/foto)
autor: Free-Photos

 

© Kartka z liturgii. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 104 gości oraz 0 użytkowników.