na Prawdę
sposoby
zabawne
albo okrutne
stosują ludzie
mający intencje malutkie
chociaż z manią wielkości
przyzywają
znajomości
to zadawanie się
z przewrotnymi
kończy się zazwyczaj
powikłaniami
nie tylko zdrowotnymi
kto dużo chce
a mało może
ten kopie, gryzie
niszczy jak może
na upartego osła
jest sprawa
prosta
trzymać na dystans
by cię kopytem złości
nie skopał z przewrotności
łatwo innym serwować
chwytliwe nowości
trudniej posłuchać
Wcielonej Mądrości
dobrze radzić
to dobrze
życzyć
życząc najlepiej
rady
przekładam
na piękna przykłady
na 10 Niedzielę zwykłą w ciągu roku – Rok A
ks. Andrzej Hładki. Koźla. 2023.06.04
10 NIEDZIELA ZWYKŁA, ROK A
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ Por. Łk 4, 18
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Pan posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę,
więźniom głosił wolność.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA Mt 9, 9-13
Powołanie Mateusza na Apostoła
+ Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
Jezus, wychodząc z Kafarnaum, ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego na komorze celnej, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!». A on wstał i poszedł za Nim.
Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i zasiadło wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to, faryzeusze mówili do Jego uczniów: «Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?».
On, usłyszawszy to, rzekł: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary. Bo nie przyszedłem, aby powołać sprawiedliwych, ale grzeszników».
Oto słowo Pańskie.
NOWE LEKARSTWO
„Nowe lekarstwo przyniósł nowy Nauczyciel. A ono nie wyrosło z ziemi, bo żadne stworzenie nie jest w stanie go wykonać. Chodźcie wszyscy, którzy popadliście w różnorodne choroby grzechu, używajcie tego niecodziennego leku, który wyklucza jad węża, który nie tylko usuwa bliznę choroby, ale również usuwa przyczynę ciężkiej rany...
Słuchajcie mnie, ludzie ziemscy, którzy nosicie myśli zaćmione grzechami. Ja, Lewi, byłem także zraniony takimi chorobami, ale znalazłem Lekarza, który wprawdzie mieszka w niebie, ale rozsiewa lekarstwa po ziemi. On jeden może uleczyć moje rany, bo sam ich nie zaznał. On może usunąć ból serca, bladość duszy, bo zna ich tajemne głębiny”.
AMBROŻY, ŚW. (339–397). Pisarz łaciński. Doktor Kościoła. Po krótkiej karierze urzędnika państwowego został wybrany biskupem Mediolanu. Był znakomitym organizatorem i obrońcą Kościoła. Jako pisarz zasłynął z mów, pism egzegetycznych – podkreślając aspekt moralny, traktatów teologicznych oraz hymnów kościelnych. Jest jedną z postaci dominujących w Kościele w IV w. Pod jego wpływem nawrócił się św. Augustyn.
[zob. ks. Marek Starowieyski. „Karmię was tym, czym sam żyję. Ojcowie Kościoła komentują niedzielne czytania biblijne rok A”. Wydawnictwo WAM 2013. s. 328n]
(grafika/foto) - autor: mostafa_meraji
grafikę wybrała: paulina kucaba
całość opracował ks. Andrzej Hładki