Rozważania

Rozważanie na XXIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ W CIĄGU ROKU (ROK A) - 2020

z uśmiechem odciśniętym w oczach
przewija się myśl dobra – przeurocza
że im bardziej staramy się byś lepszymi od innych
tym mniejsze szanse, że zostaniemy
Bożymi dobrymi – czyli świętymi

jak robak w robaczysku wnika do głębi pustki
tak tłuką się zagorzali zwolennicy wolności
co wiązać chcą Boga i pozbawiać Go pośród nas obecności
On zawsze obecny – niczym Go nie spętasz
chyba, że sam się odwrócisz
i już o Bogu nie pamiętasz

religia przeszkadza tym najbardziej
co deklarują się, że nie obchodzi ich wcale
jak możesz walczyć z Bogiem
o którym twierdzisz, że Go nikt nie znajdzie?

poukładaj rozsypane zabawki
przejrzyj zdjęcia i listów skrawki
lecz nie sam się do tego zabieraj
pozwól by Ktoś ci pomógł – dobrych rad pobieraj
niech ładne będą ładzone myli wyważone
przemyślane, serdeczne
przyjdzie czas
że będą przemodlone
a wtedy chociaż każdy z nas inaczej
przekonamy się, że idziemy w tę sama stronę
nie raz rozsypani, połamani
na zawsze poukładani i pojednani

ks. Andrzej Hładki, Koźla 2020-09-05


23 NIEDZIELA ZWYKŁA, ROK A

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ Por. 2 Kor 5, 19
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
W Chrystusie Bóg pojednał świat ze sobą.
nam zaś przekazał słowo jednania.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA Mt 18, 15-20
Upomnienie braterskie

+ Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi. A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik.
Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.
Dalej zaprawdę powiadam wam: Jeśli dwóch z was na ziemi zgodnie o coś prosić będzie, to wszystko otrzymają od mojego Ojca, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich».

Oto słowo Pańskie.


MIŁOŚĆ DO CHRYSTUSA FUNDAMENTEM
„Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”. Cóż więc? Czyż nie ma dwóch albo trzech zgromadzonych w imię Jego? Są, ale rzadko... Albowiem słowa Pana znaczą to: Jeśli kto we Mnie ma główną podstawę miłości bliźniego, będę z nim, a także jeśli inne cnoty posiadać będzie. Obecnie jednak widzimy, że większość ma inne pobudki do miłości. Jeden bowiem miłuje dlatego, że jego miłują; inny dlatego, że został uczczony; inny znowu, bo ktoś w jakiejś sprawie światowej był mu pożyteczny; inny dla jakiejś podobnej przyczyny, ale trudno jest znaleźć takiego, który by miłował swojego bliźniego prawdziwie, to jest jedynie dla Chrystusa. Większość bowiem związana jest ze sobą sprawami doczesnymi. Ale nie tak miłował Paweł: on miłował dla Chrystusa. Dlatego też, chociaż go tak nie miłowano, jak i on miłował, nigdy nie przestał miłować, gdyż zapuścił silne korzenie miłości [w Chrystusie]. Ale teraz tak nie jest. Gdy wszystko rozważymy, przekonamy się, że u wielu przyczyną miłości jest raczej interes, a nie Chrystus. A jeśliby mi kto dał moc sprawdzenia tego u wielu, to wykazałbym, że większość jest złączona z sobą z przyczyn światowych.”

JAN CHRYZOSTOM [ZŁOTOUSTY], ŚW. (ok. 350–407). Pisarz grecki. Doktor Kościoła. Był największym mówcą Wschodu chrześcijańskiego, stąd jego przydomek „Złotousty”. Otrzymał doskonałe wykształcenie retoryczne u poganina Libaniosa, następnie, po pobycie na pustyni, został kapłanem i kaznodzieją w Antiochii, gdzie zdobył sławę świetnego mówcy. Wiele mów to komentarze do ksiąg ST i NT (listy Pawłowe). Tam powstał dialog O kapłaństwie. Dzięki sławie mówcy został powołany na arcybiskupa Konstantynopola, gdzie naraziwszy się dworowi cesarskiemu, został skazany na wygnanie. Przepędzany z miejsca na miejsce, chory, umarł z wycieńczenia ze słowami „Bogu za wszystko dzięki”.
[zob. ks. Marek Starowieyski. „Karmię was tym, czym sam żyję. Ojcowie Kościoła komentują niedzielne czytania biblijne rok A”. Wydawnictwo WAM 2013. s. 465]

(grafika/foto)
autor: Monsterkoi

 

© Kartka z liturgii. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 114 gości oraz 0 użytkowników.