Jezus jest drogą, prawdą i życiem
wątpliwość – pytanie z aktualizacją na możliwość poszukiwań
wiara – widzenie nieba przez chmury obojętności
chrześcijaństwo – wspólna droga uczniów z Nauczycielem
pesymizm – zamknięcie oczu na kolory codzienności
życie – z Życiem przeżywane rozdawanie przeżyć
cwaniactwo - chlubienie się głupotą, która jednak boli
(ks. Andrzej Hładki. Koźla 2020-05-09)
Ps. w Modlitwie nad darami z V Niedzieli Wielkanocnej:
Boże (…) „spraw, abyśmy poznawszy Twoją prawdę, dostosowali do niej nasze życie”.
To ja i ty mamy dostosować swoje życie do prawdy,
a nie prawdę dostosowywać do swojego życia.
5 NIEDZIELA WIELKANOCY, ROK A
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ J 14, 6
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem,
nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA J 14, 1-12
Ja jestem drogą, prawdą i życiem
+ Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę».
Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?».
Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście».
Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy».
Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: „Pokaż nam Ojca?” Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. To Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie – wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła!
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, a nawet większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca».
Oto słowo Pańskie.
NATURA LUDZKA I BOSKA CHRYSTUSA
„Ponieważ wyznajemy w Synu dwie natury, to jest Boga prawdziwego, mającego ciało i duszę, przeto cokolwiek Pismo Święte mówi o Jego wzniosłej i najwyższej potędze, odnosimy do Jego przedziwnej Boskości, co zaś poniżej czci niebieskiej potęgi skromniej o Nim powiedziano, przypisujemy nie Słowu Boga, lecz przybranemu człowiekowi. A więc według Boskości jest to, cośmy wyżej powiedzieli, gdzie mówi: „Ja i Ojciec jedno jesteśmy” (J 10, 30) oraz „Kto Mnie widzi, widzi i Ojca”... Te zaś miejsca, które odnoszą się do Niego jako człowieka, są następujące: „Ojciec większy jest ode Mnie” (J 14, 28)”.
WIKTOR Z WITY (V w.). Pisarz łaciński. Biskup Wity w Afryce, autor dzieła O prześladowaniu wandalskim w Afryce, w którym jako naoczny świadek opisuje straszliwe prześladowanie katolików przez arian w Afryce.
[zob. ks. Marek Starowieyski. „Karmię was tym, czym sam żyję. Ojcowie Kościoła komentują niedzielne czytania biblijne rok A”. Wydawnictwo WAM 2013. s. 199]
(grafika/foto)
Autor: kropekk_pl