Słońca potrzeba zmarzniętym bez Miłości
miłości przebłyski w nocy krzyczą o czułości
czule otulą mnie ramiona
chcę się w nich znaleźć
boś dla mnie skonał
uwięziony miłością wyzwoloną
z miłości tylko siebie
przybity po drodze w krzyżowej trwodze
za winnego wyzwany
opieczętowany etykietą „niewiary”
dniem i nocą chodzą po Tobie
Drodze, która jest dziś nie po drodze
a jutro jeszcze nierozpoznanym
zawile mówić o prostocie
to złom maskować w szczerym złocie
docenić słowo, które powiesz
szukając sensu a nie podtekstu
zająć się życiem przed śmiercią
to śmierci powiedzieć czym jest życie
tak by już nie straszyła
przeprowadzała wierząc że jest
tylko cichą chwilą
przed spotkaniem ze Słowem
„przed”, „przy”, „po”
uczy wartości kochanego
spotkania
co mam tobie do ofiarowania?
dziękuję że dożyłem
do tej pory – skruchy i zmartwychwstania
ks. Andrzej Hładki – Paradyż 2019-10-19
29 TYDZIEŃ ZWYKŁY, ROK C
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ Por. Hbr 4, 12
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA Łk 18, 1-8
Wytrwałość w modlitwie
+ Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać: «W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi.
W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: „Obroń mnie przed moim przeciwnikiem!” Przez pewien czas nie chciał; lecz potem rzekł do siebie: „Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak, ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie nachodziła mnie bez końca i nie zadręczała mnie”».
I Pan dodał: «Słuchajcie, co mówi ten niesprawiedliwy sędzia. A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?»
Oto słowo Pańskie.
MODLITWA – OFIARA DUCHOWA
„Taka jest owa duchowa ofiara, która usunęła ofiary pierwotne. „Co mi – powiedziano – po mnóstwie waszych ofiar? Syt jestem całopalnych baranów i łoju tłustych jagniąt, nie chcę krwi wołów i kozłów. Kto żądał tego z rąk waszych?” (Iz 1, 11). Uczy Ewangelia, czego chce Bóg: „Przyjdzie godzina, kiedy prawdziwi czciciele będą czcić Ojca w duchu i w prawdzie. Duchem jest Bóg i takich czcicieli szuka” (J 4, 23). My jesteśmy prawdziwymi czcicielami i prawdziwymi kapłanami, modląc się w duchu; duchem ofiarujemy prawdziwą i miłą Bogu modlitwę, jakiej On pragnął i jaką przewidział. Tę modlitwę – oddaną Mu z całego serca, ożywioną wiarą, strzeżoną prawdą, lśniącą nienaganną niewinnością i czystością, uwieńczoną miłością, wspaniałością dobrych czynów – winniśmy zanieść do ołtarza Pańskiego wśród psalmów i hymnów, a ona wyjedna nam wszystko u Boga.
Czegóż bowiem odmówi Bóg modlitwie pochodzącej z ducha i prawdy, modlitwie, jakiej sam żąda? Czytamy, słyszymy i wierzymy tak wielkim zapewnieniom o jej skuteczności... Sprawiedliwa modlitwa odwraca gniew Boży, strzeże przed wrogami, wstawia się za prześladowcami. Czyż to dziw, że umie wybłagać wody niebieskie, skoro potrafiła wyprosić ogień? Tylko modlitwa jest tym, co zwycięża Boga.”
Tertulian (+ ok. 220). Pisarz łaciński. Był twórcą języka łacińskiego teologicznego a zarazem jednym z wielkich pisarzy chrześcijańskich i teologów przełomu II i III w. Po przyjęciu chrześcijaństwa stał się jego gorącym obrońcą, następnie przystąpił do sekty montanistów, a w końcu stworzył własną sektę i zwalczał Kościół.
[zob. ks. Marek Starowieyski. „Karmię was tym, czym sam żyję. Ojcowie Kościoła komentują niedzielne czytania biblijne rok C”. Wydawnictwo WAM 2015. s. 538n]
(grafika/foto)
autor: cocoparisienne