Rozważania

Rozważanie - 1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU, ROK C

kamienie wołać będą
gdy umilknie ciche serce
przebite niewidzeniem
co widzi tylko siebie
skradają się myśli ubrane
w szaty prawdopodobieństwa
by zapytać o sens życia
cierpienia, męczeństwa

rzucają nami konwulsje tego co boli
gdy cisza w potoku słów
szydzi i niepokoi
wyprzedawani w promocji
prawdy ze szczyptą pogardy
zasypani gradem obietnic
trwajmy w drodze
do Ziemi Obiecanej

przez proch i pył
przez cierpienie i krew
przez wodę i chrzest
przez Krzyż i Mękę
ufam Tobie
ukrzyżowana Obietnico

ks. A.H. 08.03.2019 Koźla

1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU, ROK C

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ Mt 4, 4b
Aklamacja: Chwała Tobie, Królu wieków. .
Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.
Aklamacja: Chwała Tobie, Królu wieków. 

EWANGELIA Łk 4, 1-13
Jezus przebywał w Duchu Świętym na pustyni i był kuszony

+ Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza.
Pełen Ducha Świętego, powrócił Jezus znad Jordanu, a wiedziony był przez Ducha na pustyni czterdzieści dni, i był kuszony przez diabła. Nic przez owe dni nie jadł, a po ich upływie poczuł głód. Rzekł Mu wtedy diabeł: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz temu kamieniowi, żeby stał się chlebem».
Odpowiedział mu Jezus: «Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek”».
Wówczas powiódł Go diabeł w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł do Niego: «Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je dać, komu zechcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje».
Lecz Jezus mu odrzekł: «Napisane jest: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”».
Zawiódł Go też do Jerozolimy, postawił na szczycie narożnika świątyni i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół. Jest bowiem napisane: „Aniołom swoim da rozkaz co do ciebie, żeby cię strzegli, i na rękach nosić cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”».
Lecz Jezus mu odparł: «Powiedziano: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”».
Gdy diabeł dopełnił całego kuszenia, odstąpił od Niego do czasu.

Oto słowo Pańskie.


W CHRYSTUSIE TY BYŁEŚ KUSZONY
„Dopiero co czytano w Ewangelii, że Pan Jezus był kuszony przez szatana na pustyni. Najpierw Chrystus był kuszony przez szatana. W Chrystusie jednak to ty byłeś kuszony, bo Chrystus z ciebie wziął ciało, z siebie natomiast dał tobie zbawienie; z ciebie wziął śmierć, a z siebie dał tobie życie; od ciebie wziął obelgi, a z siebie dał ci chwałę; a więc i z ciebie wziął pokusę, a z siebie dał ci zwycięstwo. Jeśli w Nim jesteśmy kuszeni, w Nim także zwyciężymy szatana. Widzisz, że Chrystus był kuszony, a nie zauważasz, że zwyciężył? Poznaj więc, że ty jesteś w Nim kuszony i że ty w Nim zwyciężysz. Mógł wprawdzie nie dopuścić do siebie szatana, lecz jeśliby nie był kuszony, to dla ciebie wystawionego na pokusę nie stałby się nauczycielem. Przeto nie jest rzeczą dziwną, jeśli wystawiony na pokusy woła z krańców ziemi. Lecz czemu nie jest zwyciężony? „Postawiłeś mnie na skale” (Ps 61 [60], 3). I tu właśnie poznajesz tego, kto woła od krańców ziemi. Pilnie przebadajmy Ewan gelię: „Na tej skale zbuduję Kościół mój” (Mt 16, 18). Woła więc z krańców ziemi ów Kościół, który chciał zbudować na skale. Kto więc stał się ową skałą, aby Kościół został zbudowany na skale? Słuchaj, co mówi Paweł: „A skałą był Chrystus” (1 Kor 10, 4). Na Nim więc zostaliśmy zbudowani; i dlatego w ową skałę, na której zostaliśmy zbudowani, uderzyły wiatry, rzeki, deszcze, gdy Chrystus był kuszony przez szatana. Oto, na jakiej mocy chciał się ustawić. Dlatego nie na próżno woła nasz głos, lecz zostaje wysłuchany: wielką bowiem nadzieję otrzymaliśmy, bo „postawiłeś mnie na skale.”

Augustyn, św. (354–430). Pisarz łaciński. Doktor Kościoła. Największy teolog starożytności chrześcijańskich. Pochodził z Afryki, otrzymał wykształcenie retoryczne. Po burzliwej młodości nawrócił się w Mediolanie pod wpływem św. Ambrożego – opis wydarzenia znajdziemy w jego autobiografii, w Wyznaniach. Powrócił do Afryki, gdzie został biskupem w Hipponie i stał się przywódcą episkopatu afrykańskiego. Napisał bardzo wiele dzieł. Odegrał ważną rolę w formowaniu teologii Trójcy św., łaski, sakramentów, teologii historii, egzegezy. Jego mowy uderzają pięknem i prostotą. Wywarł i wywiera dotąd wielki wpływ na myśl europejską.

[zob. ks. Marek Starowieyski. „Karmię was tym, czym sam żyję. Ojcowie Kościoła komentują niedzielne czytania biblijne rok C”. Wydawnictwo WAM 2015. s. 96]


(grafika/foto)
autor: qimono

 

© Kartka z liturgii. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.