Rozważania

Rozważanie - Chrzest Pański - Rok C (III)

ładnie wyglądają ładne obrazki
albo jak z obrazka kolorowe powiastki
podziwiam Cię
i pytasz
dlaczego nigdy nie pytam?
- jeszcze nie mamy czasu
by posłuchać się spokojnie
zawsze albo slalom zadań
albo wyścig myśli
- pytam Cię oczami
i słucham ze spadającymi łez okruchami

zapomniał się zapamiętany
w bólu
wykrzyknik na końcu pytania
o sens odpowiedzi na trudne
poszukiwania
o istotę chrztu
gdy tylu
nie pamięta przykazań kilku
by kochać nie tylko przez chwilę
zapamiętać drogę
dawać serce
nie pytając za ile

ks. A.H. 11.01.2019 Koźla

CHRZEST PAŃSKI, ROK C
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ Por. Łk 3, 16
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Jan powiedział: «Idzie mocniejszy ode mnie;
On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem».
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA Łk 3, 15-16. 21-22

Chrzest Jezusa
+ Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza.
Gdy lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: «Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem».
Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił nad Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: «Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie».

Oto słowo Pańskie.


POWODY CHRZTU CHRYSTUSA
„Czemu ten dzień zwie się świętem Objawienia? Ponieważ nie w dniu narodzenia, lecz dopiero po chrzcie wszyscy poznali Pana. Dotąd bowiem tylko nieliczni o Nim wiedzieli. O tym, że Go tłum nie znał i nie wiedział, kim jest, powiedział Jan Chrzciciel. Oto jego słowa: „W pośrodku was stanął, którego wy nie znacie” (J 1, 26). Cóż zresztą dziwnego, że Go wielu nie znało, skoro sam Chrzciciel aż do tego dnia Go nie znał? Powiedział bowiem: „I ja Go nie znałem, lecz Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, rzekł do mnie: «Gdy ujrzysz Tego, na którego Duch zstępuje i na Nim spocznie, Ten chrzci w Duchu Świętym»” (J 1, 33).”

Jan Chryzostom [Złotousty], św. (ok. 350–407). Pisarz grecki. Doktor Kościoła. Był największym mówcą Wschodu chrześcijańskiego, stąd jego przydomek „Złotousty”. Otrzymał doskonałe wykształcenie retoryczne u poganina Libaniosa, następnie, po pobycie na pustyni, został kapłanem i kaznodzieją w Antiochii, gdzie zdobył sławę świetnego mówcy. Wiele mów to komentarze do ksiąg ST i NT (listy Pawłowe). Tam powstał dialog O kapłaństwie. Dzięki sławie mówcy został powołany na arcybiskupa Konstantynopola, gdzie naraziwszy się dworowi cesarskiemu, został skazany na wygnanie. Przepędzany z miejsca na miejsce, chory, umarł z wycieńczenia ze słowami „Bogu za wszystko dzięki”.

[zob. ks. Marek Starowieyski. „Karmię was tym, czym sam żyję. Ojcowie Kościoła komentują niedzielne czytania biblijne rok C”. Wydawnictwo WAM 2015. s. 79n]

(grafika/foto)
fr. mozaiki – foto: dimitrisvetsikas1969

© Kartka z liturgii. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.