Droga Krzyżowa w Wielki Piątek a Koronka do Bożego Miłosierdzia
o świętych sprawach
nieświęte rozmowy
gdy braknie wiedzy, a ufność jest mała
wtedy mądrość staje się ospała
jeśli przestaniesz słuchać Kościoła
diabeł chętnie do siebie zawoła
(ks. Andrzej Hładki, Koźla 2021.03.30.
Refleksja po wysłuchaniu różnych wywodów i pseudo mądrości wierzących „ale”)
Co najpierw odmawiać? Koronkę czy Drogę Krzyżową?
Ze zdziwieniem słucham jak na targowisku życia wystawia się na pośmiewisko Tego, Którego za nasze grzechy, już dwa tysiące lat temu wystawiono na urągowisko. Pan Jezus obecny w Kościele, w liturgii (por. KL 7) nie może być przedmiotem handlowania (to już zrobił Judasz, por. Mt 26, 14-25) poglądami według własnego uznania ludzi, którzy przekręcają naukę Pana Jezusa przekazywaną w Kościele lub wykorzystują Chrystusa do własnych celów.
W tym miejscu przypominam, że w Wielki Piątek zaleca się, by liturgia była odprawiana około godziny 15.00 (zob. Mszał Rzymski s. 133), a z powodu racji duszpasterskich (np. w Polsce nie jest to dzień wolny od pracy, jak w innych krajach) przesuwa się ją na godzinę późniejszą. Gdy liturgii Męki Pańskiej nie można odprawić w godzinie śmierci Pana Jezusa, to chociaż wypada (gdy jest taka możliwość), o godz. 15.00 odprawić Drogę krzyżową, a później liturgię Męki Pańskiej.
1. Koronka do Bożego Miłosierdzia nie jest zawsze o godz. 15.00, tylko od kilkudziesięciu lat.
2. Koronka do Bożego Miłosierdzia wypływa z Drogi Krzyżowej, a nie odwrotnie
3. W Wielki Piątek powinna być Droga Krzyżowa, a Koronka jest fakultatywna
4. Droga Krzyżowa jest w Kościele nabożeństwem PUBLICZNYM (może być też odprawiana prywatnie), a Koronka do Bożego Miłosierdzia, jest modlitwą prywatną.
5. Najpierw prowadzimy nabożeństwo Drogi Krzyżowej, następnie odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzie (jeśli następują po sobie).
6. W Wielką Sobotę, przed Wigilią Paschalną, może być tylko sama Koronka do Bożego Miłosierdzia.
7. W Wielką Sobotę oraz w Zmartwychwstanie Pańskie słusznie można powstrzymać się od publicznego odprawiania Drogi Krzyżowej (oczywiście jeśli nie jest to np. związane ze zobowiązaniami stowarzyszeń itp.), by trwać adorując Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w ciszy oczekiwania przy Grobie.
opracował ks. Andrzej Hładki
Koźla 2021.03.30
Foto/ grafika: falco
LINK do całości: https://kartkazliturgii.pl/artykuly/370-droga-krzyzowa-w-wielki-piatek-a-koronka-do-bozego-milosierdzia