CHRZCIELNICA – ŹRÓDŁO CHRZCIELNE
spragnieni przyjdźcie i pijcie
ze Skały
Drogą będącej
co słabych przygarnia
z niewoli
nawadnia
nadzieją łaknących
przy sobie umacnia
chrześcijanin co nie wie
kiedy i gdzie
grzech zatopiony
a on zbawiony
szybko na mieliźnie trosk
utknie pozostawiony
co zrobiłeś ze swoim chrztem
do Trójcy zaproszony
czy pławisz się w łasce dziecka
czy dziecinnie rozkapryszony?
wróć do Źródła
póki jeszcze tętni w tobie świadomość
że bez Boga twa dusza brudna
ks. Andrzej Hładki. Koźla 2020-03-25
Obrzędy Błogosławieństw w rozdziale 25 przypominają o godności źródła chrzcielnego. Nie trzeba tych tekstów teraz komentować, lecz najpierw przeczytać, przemyśleć, odnieść się do miejsc biblijnych, przemedytować i… być bardziej wdzięcznym za łaskę chrztu świętego oraz wypełniać misję z niego płynącą. Nie tylko pamiętanie daty naszego chrztu świętego, imion naszych chrzestnych, kapłana, który nas ochrzcił, kościoła, w którym dokonał się ten cud tak wielki, a tak niedoceniany, ale też przypominanie sobie przyrzeczeń chrzcielnych, troska o „światło Chrystusa”, kapłańska, prorocka, królewska misja (por. Konstytucja dogmatyczna o Kościele „Lumen Gentium” - KK 31) są wciąż do wypełnienia. I jeszcze… chrzcielnica. Źródło chrzcielne. Przez wieki, gdy chrztu dokonywano poprzez zanurzenie (chrzczono głownie dorosłych katechumenów) budowane były osobne baptysteria, następnie po VII wieku zaczynają się pojawiać duże chrzcielnice (zazwyczaj kamienne), po to by obecnie… tworzy się jakieś dziwolągi niesymetryczne, nieproporcjonalne, przy których najczęściej nie da się ochrzcić dziecka, a są jako „mebel” wymagany prawem w katedrach i kościołach parafialnych (por. OB 833). Jak nie rozumiemy wartości, łaski chrztu świętego świadczy fakt, co zrobiono z chrzcielnicami w starych i nowych kościołach. Tam gdzie pozostały, jak one teraz wyglądają? Nie miejsce teraz na licytacje jak jest „u nas”, a jak jest „u was” – bo czyż Chrystus jest podzielony? Jeśli nas nie boli, że u was jest cierpienie i choroba duszy, i ducha; ciała, i zmysłów, to sami chorujemy jako Kościół.
Co mówi księga Obrzędów błogosławieństw (OB)?
OB 832. Wśród ważniejszych części wnętrza kościoła słusznie wyróżnia się chrzcielnicę, czyli miejsce, gdzie znajduje się źródło chrzcielne. Tam bowiem sprawuje się chrzest, pierwszy sakrament nowego Przymierza, w którym ludzie jednoczą się przez wiarę z Chrystusem, otrzymują Ducha przybrania (por. Rz 8,15) oraz miano i godność dzieci Bożych (por. 1 J 3,1; J 1,12; Rz 9,8); zrośnięci w jedno z Chrystusem, uczestniczą w Jego śmierci i zmartwychwstaniu (por. Rz 6,5), zostają włączeni w Jego Ciało (por. Ef 5,30; 1 Kor 12,27; Rz 12,5); namaszczeni Duchem Świętym, stają się świątynią Bogu poświęconą (por. 1 Kor 3,16-17; 2 Kor 6,16; Ef 2,21-22) oraz członkami Kościoła, „wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem Bogu na własność przeznaczonym” (por. 1P 2,9).
OB 833. Ponieważ chrzest jest początkiem całego życia chrześcijańskiego, wszystkie kościoły katedralne i parafialne winny mieć swoją chrzcielnicę, czyli miejsce, w którym woda chrzcielna tryska ze źródła lub gdzie jest przechowywana. Z racji duszpasterskich i za zgodą miejscowego ordynariusza (por. Obrzędy chrztu dzieci dostosowane do zwyczajów diecezji polskich, Katowice 1987. Chrzest dzieci. Wprowadzenie teologiczne i pastoralne, n. 11 [OChD]) chrzcielnica może być zbudowana także w innych kościołach lub kaplicach albo też może być w nich umieszczone źródło chrzcielne.
OB 837. Źródło chrzcielne, zwłaszcza w chrzcielnicy, winno być stałe i artystycznie wykonane z odpowiedniego materiału, jaśniejące czystością i w razie potrzeby tak skonstruowane, aby można było dokonywać zanurzenia katechumenów (OChD n. 22). W celu wyrażenia pełnej wymowy znaku źródło chrzcielne może być zbudowane w ten sposób, aby woda tryskała z niego jakby z prawdziwego źródła. Należy zadbać o to, by w miarę miejscowych potrzeb woda do chrztu mogła być podgrzewana (OChD n. 20).
OB 838. Specjalny obrzęd błogosławieństwa sprawuje się wtedy, gdy ma być oddana do użytku nowo zbudowana chrzcielnica lub gdy zostało przygotowane nowe źródło chrzcielne. Obrzędu tego jednak nie stosuje się w odniesieniu do przenośnego naczynia, w którym w razie potrzeby przygotowuje się wodę do sprawowania chrztu w prezbiterium (OChD. Wprowadzenie ogólne, n. 19).
Powinniśmy zatrzymać się, zastanowić nad darem chrztu świętego. Nie chrzcić „w locie”, przy okazji, ale wrócić do źródła…. do Źródła.
W kwestii świadomości chrzcielnej chrześcijan, jeszcze dużo dobrego, na chwałę Bożą, jest do zrobienia – koniecznie z Bożą pomocą.
ks. Andrzej Hładki. Koźla 2020-03-25. Zwiastowanie Pańskie
Foto własne. Nowe naczynie chrzcielne w Koźli - 2020-03-25.