żal nam rozbitych szklanek
cierpimy z powodu roztrzaskanych samochodów
podrapanych drzwi, schodzącego lakieru
lista żalów dotyczy rzeczy wielu
widzę ten smutek i obawę w twoich oczach
co usłyszysz?
- czy wyleje się pomyje na twoją głowę?
bo tak łatwo ruga się tęskniących za dobrem
teraz milczycie
- w złości
- obawie
- i żalu
tylko czas cicho biegnie
zatrzymać go nie mogę
przytulam cię, trzymam mocno – pomogę
obyśmy tak rozżalili się nad rozbitą chwilą
rozmowy co była warczeniem
spotkania co stało się poniżeniem
daj Boże byśmy płakali nad zagubionymi
braćmi, siostrami – ludźmi
- w blisko siebie mieszkających
obcych sobie rodzinach
- w spotykających się na ulicy
co tylko w ciszy potrafią się mijać
to wielki smutek deptać uczucia, pragnienia
to przestępstwo się nie przytulać
a kto oskarży się o szyderstwo
gdy modlimy się o jedność
tak w czynach i słowach podzieleni
kto bijąc się w piersi w kościele
na akt żalu <<miserere mei>>
skruszony w sercu słucha Pana
by miłować Boga – modlitwą i czynem
by miłować bliźniego – nie traktować jako wroga swego
- daj Boże skruchę kochającą
a nie żałość lękającą
zazdrość jest
kąśliwą chorobą
którą leczyć trzeba
serdeczności metodą
na 26 Niedzielę zwykłą w ciągu roku – Rok B
ks. Andrzej Hładki, Międzyrzecz. 2024.09.24
26 NIEDZIELA ZWYKŁA, ROK B
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ J 12, 31b-32
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Teraz władca tego świata zostanie precz wyrzucony,
a Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA Mk 3, 20-35
Szatan został pokonany
+ Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Jezus przyszedł z uczniami swoimi do domu, a tłum znów się zbierał, tak że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: «Odszedł od zmysłów».
Natomiast uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili: «Ma Belzebuba i mocą władcy złych duchów wyrzuca złe duchy».
Wtedy przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: «Jak może Szatan wyrzucać Szatana? Jeśli jakieś królestwo wewnętrznie jest skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc Szatan powstał przeciw sobie i jest z sobą skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nie, nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże i wtedy dom jego ograbi.
Zaprawdę, powiadam wam: wszystkie grzechy bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego». Mówili bowiem: «Ma ducha nieczystego».
Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie».
Odpowiedział im: «Któż jest moją matką i którzy są braćmi?». I spoglądając na siedzących wokoło Niego, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką».
Oto słowo Pańskie.
NIKOGO NIE NALEŻY WYŁĄCZYĆ OD DOBRA
„Odpowiedział Mu Jan, mówiąc: «Mistrzu, widzieliśmy kogoś z tych, którzy chodzą z nami, jak w imię Twoje wyrzucał czarty i zabroniliśmy mu»” (Mk 9, 39nn). Jan, który szczególną miłością kochał Pana i dlatego był godny wzajemnej miłości, uważał, że należy wyłączyć od dobrodziejstw tego, który nie pełni urzędu. Zostaje jednak pouczony, że nikogo nie należy wyłączyć od dobra, które ma częściowo, lecz raczej winien zostać pociągnięty ku temu, jakiego jeszcze nie posiadł. Ewangelista ciągnie dalej: „Jezus zaś rzekł: «Nie zabraniajcie mu, albowiem nie masz nikogo, kto by czynił cuda w imię moje, a mógł zarazem źle mówić o mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko wam, ten jest z wami»”. To zdanie powtarza uczony apostoł: „Lecz czy tylko dla formy, czy w imię prawdy głosi się Chrystusa, ja się z tego raduję i radować się będę” (Flp 1, 18).”
BEDA WIELEBNY, ŚW. (+ 735). Pisarz łaciński. Ostatni Ojciec Kościoła zachodniego, mnich benedyktyński. Posiadał bardzo rozległe wykształcenie, stąd pisał dzieła zarówno z dziedziny astronomii, ortografii, jak i egzegezy, teologii, piękne hymny. Dzięki swojej Historii narodu angielskiego jest uznawany za ojca historii angielskiej.
[ks. Marek Starowieyski. „Karmię was tym, czym sam żyję. Ojcowie Kościoła komentują niedzielne czytania biblijne rok B”. Wydawnictwo WAM 2014. s. 497]
(grafika/foto) - autor: geralt
grafikę wybrała: paulina kucaba
całość opracował ks. Andrzej Hładki