miłość rodzi
nienawiść zabija
serce godzi
złośliwość dobija
oni też kiedyś kochali
bezgłośnie, ze śmiechem
którzy zostali zabrani
my spotykając się z pośpiechem
także będziemy zabrani
uśmiechnięci w słońcu
płacząc nad ranem niewycałowani
odejdziemy w końcu
pozwalając by następni byli zakochani
zrobiłem ile mogłem
ile chciałeś
komu pomogłem
Ty wiesz – sam powiedziałeś
droga moja kroplami wyschniętego czasu
wyrosła kwiatami – tak bardzo mnie pokochałeś
przykładam Biblię do życia
plastrami dla potłuczonych
dałeś dojść do odkrycia
że to życie nie liczy się ilością stron przemierzonych
życie jest z Ciebie
Życiem jesteś na ziemi i w niebie
zgodzę się życiem z Tobą Życie zbawionych
przyłożę moje życie do Biblii – Boże Wcielony
spisany i objawiony
narodzony i wzgardzony
skazany i ukrzyżowany
zmartwychwstały i uwielbiony
czytany – czy rozpoznawany?
spożywany – czy przyjmowany?
za chwilę się dowiem
gdy stanę przed Tobą Boże kochany
ks. Andrzej Hładki, Koźla 16.02.2022 na 7 NZ-C
7 NIEDZIELA ZWYKŁA, ROK C
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ J 13, 34
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA Łk 6, 27-38
Przykazanie miłości nieprzyjaciół
+ Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli zabiera ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Dawaj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie.
Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to należy się wam wdzięczność? Przecież i grzesznicy okazują miłość tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy pożyczają grzesznikom, żeby tyleż samo otrzymać.
Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie».
Oto słowo Pańskie.
SŁOWO PRZYNIOSŁO WOLNOŚĆ
„Ponieważ Prawo zostało nadane niewolnikom, pouczało duszę przez rzeczy zewnętrzne i cielesne, ciągnąc je jakoby więzami do posłuszeństwa przykazaniom, aby człowiek nauczył się zgadzać z Bogiem, Słowo natomiast, wyzwoliło duszę, aby ciało nauczyło się być przez nią dobrowolnie oczyszczone. Gdy to się stało, trzeba było znieść więzy niewolnictwa, do których człowiek się już przyzwyczaił, i iść za Bogiem już bez więzów, a poszerzyć prawo wolności i powiększyć poddanie względem Króla, aby człowiek przez odwrócenie się nie okazał się niegodnym Tego, który go wyzwolił. Tę samą bowiem cześć i posłuszeństwo względem ojca rodziny mają niewolnicy i dzieci; dzieci mają jednak większą ufność, bo większa i bardziej chwalebna jest działalność wolności niż posłuszeństwo niewolnika.”
IRENEUSZ, ŚW. (+ ok. 202). Pisarz grecki. Był biskupem Lyonu (Lugdunum) i Vienne, choć pochodził z Azji Mniejszej. Na tle polemiki z gnozą daje pierwsze syntetyczne ujęcie teologii chrześcijańskiej uderzające swoją nowoczesnością i świeżością.
[zob. ks. Marek Starowieyski. „Karmię was tym, czym sam żyję. Ojcowie Kościoła komentują niedzielne czytania biblijne rok C”. Wydawnictwo WAM 2015. s. 302n]
(grafika/foto)
autor: congerdesign