Rozważania

Rozważanie na I NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU (ROK B) - 2021

mamy wystarczająco czasu żeby kochać
pytać o drogę i wybierać miłość
pośród wykrzykników pytań nie tylko szlochać
lecz cierpliwie dać się ponieść i rozwiązać zawiłość

mamy chleb aby ceniąc go dzielić
z tymi, którzy biedą pochyleni są do ziemi
łaski pełni – posłani światłością się mienić
potrafią widzący w centrum Boga a nie swój zenit

mamy Słowo dające życie wieczne
ceńmy te codzienne życzliwe przysługi doczesne
wypełnić treścią litery mogą uduchowieni
co słów nie rzucają na wiatr – jest ono w nich stateczne

ks. Andrzej Hładki, Koźla 2021-02-18


1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU, ROK B

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ Mt 4, 4b
Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.
Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.
Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

EWANGELIA Mk 1, 12-15
Jezus był kuszony przez szatana, aniołowie zaś Mu usługiwali.

+ Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez Szatana, i był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli.
Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!».

Oto słowo Pańskie.


PRZYGOTOWANIE DO WALKI I POBUDZENIE UFNOŚCI
„I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego (Mt 6, 13), albowiem Twoje jest królestwo, chwała i moc na wieki wieków. Amen”. Chrystus poucza nas tu jasno o naszej niskości i poskramia pychę, ucząc, abyśmy unikali pokus, a nie rzucali się w nie. Tym bowiem sposobem zwycięstwo nasze będzie świetniejsze, a porażka szatana bardziej wstydliwa. Gdy bowiem zostaniemy przymuszeni, wtedy trzeba się mężnie potykać; jeśli jednak nie będziemy wezwani, zachowujmy się spokojnie i oczekujmy chwili zapasów, abyśmy ukazali naszą pokorę i męstwo. Złym nazywa tu szatana, nakazując nam, abyśmy toczyli nieubłaganą walkę, wskazując, że on takim nie był z natury. Zło bowiem nie należy do tych rzeczy, które pochodzą z natury, ale z woli. Przede wszystkim tak go nazywają dla niezmiernej jego złości oraz dlatego że, choć nie zrobiliśmy mu nic złego, prowadzi przeciwko nam nieubłaganą wojnę. Dlatego też nie powiedział: „Wybaw nas od złych [ludzi]”, ale „ode złego” ucząc, abyśmy nie odnosili się do bliźnich ze złością za to, cośmy złego od nich ucierpieli, ale byśmy tę ich nieprzyjaźń zwrócili ku tamtemu, gdyż ona jest przyczyną wszelkiego zła.”

JAN CHRYZOSTOM [ZŁOTOUSTY], ŚW. (ok. 350–407). Pisarz grecki. Doktor Kościoła. Był największym mówcą Wschodu chrześcijańskiego, stąd jego przydomek „Złotousty”. Otrzymał doskonałe wykształcenie retoryczne u poganina Libaniosa, następnie, po pobycie na pustyni, został kapłanem i kaznodzieją w Antiochii, gdzie zdobył sławę świetnego mówcy. Wiele mów to komentarze do ksiąg ST i NT (listy Pawłowe). Tam powstał dialog O kapłaństwie. Dzięki sławie mówcy został powołany na arcybiskupa Konstantynopola, gdzie naraziwszy się dworowi cesarskiemu, został skazany na wygnanie. Przepędzany z miejsca na miejsce, chory, umarł z wycieńczenia ze słowami „Bogu za wszystko dzięki”.

[ks. Marek Starowieyski. „Karmię was tym, czym sam żyję. Ojcowie Kościoła komentują niedzielne czytania biblijne rok B”. Wydawnictwo WAM 2014. s. 88n]

(grafika/foto)
autor: congerdesign

 

 

© Kartka z liturgii. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.