Rozważania

Rozważanie - 26 sierpnia - NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY CZĘSTOCHOWSKIEJ - uroczystość

spaceruje po błoniach Jasnej Góry
z motylami w brzuchu 
radości
ze spotkania serca niesionego w dłoniach

człowieka można minąć
miną nie tęgą
nawet rzucić słowem
jak bicza pręgą

można człowiekiem być dla
człowieka
jak Maryja
ze stągwi szóstką pełną

jedno i drugie spotkanie
jest jak dziecka doczekanie
załatwione / odhaczone
albo
spełnione / wymodlone

spaceruje Ona z nami
tam gdzie nie widać zwykłymi ciała oczami
i tuli do serca
tych co są w rozterce
co grają w ruletkę
z kulą u nogi
bo Maryja pójdzie z nami 
nawet gdzie poplątały się drogi
drogą stając się do Drogi

ks. A.H. 26.08.2018 Koźla

26 SIERPNIA
NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY CZĘSTOCHOWSKIEJ

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ Łk 1, 28
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA J 2, 1-11
Wesele w Kanie Galilejskiej

+ Słowa Ewangelii według świętego Jana.
W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa.
Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: « Nie mają już wina ».
Jezus Jej odpowiedział: « Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Jeszcze nie nadeszła godzina moja ».
Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: « Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie ».
Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary.
Rzekł do nich Jezus: « Napełnijcie stągwie wodą ». I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: « Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu ». Ci zaś zanieśli.
A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem, i nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli, przywołał pana młodego i powiedział do niego: « Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory ».
Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.
Oto słowo Pańskie.

O PANI, JESTEŚ JEDYNĄ MĄ POCIECHĄ
„O Pani, jesteś jedyną mą od Boga pociechą, Boską rosą na gorejący żar mej duszy, spływającymi kroplami na moje wysychające serce, najjaśniejszą pochodnią mej duszy zaciemnionej, przewodniczką w drodze, mocą w słabości, szatą okrywającą moją nagość, bogactwem dla mojej nędzy, lekarstwem dla mych nieuleczalnych ran, ukojeniem łez moich, kresem moich wzdychań, odwróceniem nieszczęść, ulżeniem bólów, rozwiązaniem węzłów, nadzieją zbawienia, wysłuchaj próśb moich! Zlituj się nade mną, nachyliwszy się nad mymi łzami, Boża Matko miłosierdzia! Racz sprawić, bym mógł się cieszyć ową niewypowiedzianą radością i wiecznymi rozkoszami, gdzie nie brak niczego w królestwie, co nie ma końca! Tak, Pani, tak moja ucieczko, życie i pomocy, moja, obrono i chlubo, nadziejo moja i siło moja! Daj mi zażywać niewypowiedzianych darów Twego Syna w niebieskim mieszkaniu! Jako Matka Najwyższego masz bowiem – wiem o tym – wolę, która wszystko może. Stąd moja śmiałość. Niech więc, Najczystsza Pani, nie będę pozbawiony nadziei, lecz niech się stanę jej uczestnikiem, Boża Oblubienico! Ty bowiem zrodziłaś nadzieję wszystkich, Pana naszego Jezusa Chrystusa, prawdziwego Boga i Pana, któremu wszelka cześć i uwielbienie z odwiecznym Ojcem i ożywczym Duchem teraz i zawsze, i na wieki wieków.”

German z Konstantynopola, św. (634–731). Pisarz grecki. Wybitny patriarcha Konstantynopola. Położył wielkie zasługi w walce z monoteletyzmem (herezja uznająca jedną wolę w Chrystusie) i obrazoburstwem. Autor ważnych homilii maryjnych.

[ks. Marek Starowieyski. „Karmię was tym, czym sam żyję. Ojcowie Kościoła prowadzą przez święta roku kościelnego”. Wydawnictwo WAM 2015. s. 387]

 (grafika)
Autor: JerzyGorecki

© Kartka z liturgii. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 141 gości oraz 0 użytkowników.