Panu Bogu niech będą dzięki i ludziom życzliwym
Panu chwała, a ludziom pamięć
Zbawicielowi uwielbienie, a bliskim wspomnienie…
ks. dr Andrzej Hładki
podziękowanie
Na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, w czwartek 12.10.2023 roku obroniłem rozprawę doktorską, która nosi tytuł „Rola biskupa Wilhelma Pluty w recepcji posoborowej odnowy liturgicznej w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej”. Stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk teologicznych w dyscyplinie nauki teologiczne nadano uchwałą Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu nr 586/4/2023 z dnia 23.10.2023 r.
Tym, którzy mnie wspierali, modlili się, doradzali – Bóg zapłać!
Jest kilka znamienitych prac i rozpraw na temat Sługi Bożego Biskupa Wilhelma Pluty w różnych aspektach, a moja dysertacja dotyczy recepcji tego co Pan Bóg nam podarował przez refleksję i postanowienia Soboru Watykańskiego II (w którym także uczestniczył nasz biskup Wilhelm) i jak troskliwie oraz z namysłem, mądrze biskup Wilhelm Pluta wprowadzał w odnowę kapłanów i wiernych rozległej administracji apostolskiej kamieńskiej, lubuskiej i prałatury pilskiej z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim, a po 1972 roku diecezji gorzowskiej. Owoce tej recepcji są widoczne w obecnej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, która kontynuuje dzieło odnowy liturgicznej, które początki miały za czasów rządów biskupa Wilhelma Pluty.
Jestem wdzięczny mojemu zmarłemu (+2017r.) Tacie Władysławowi, cieszę się, że była ze mną na obronie moja Mama Krystyna, oraz brat Leszek i Krzysztof. Był mój chrzestny Czesław Hładki.
Jestem wdzięczny mojemu promotorowi, ks. prof. dr hab. Stanisławowi Araszczukowi, za życzliwość, cierpliwość i mądre prowadzenie. Cenne są uwagi i wskazania moich recenzentów, którymi byli ks. dr hab. Dariusz Kwiatkowski, prof. UAM (Uniwersytet im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydział Teologiczny) oraz Ks. dr hab. Erwin Mateja, prof. UO, (Katedra Teologii Liturgicznej, Homiletyki i Komunikacji. Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego). Niesamowity klimat naukowy, ale i wiary, a także życzliwości otaczał mnie przez lata studiów i przewodu doktorskiego ze strony profesorów i pracowników Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Spotykałem tam ludzi kompetentnych i wierzących, a podziękowania składam na ręce Rektora PWT, Ks. prof. dra hab. Sławomira Stasiaka oraz prorektora ks. dra hab. Dominika Ostrowskiego, prof. PWT. Jeżdżąc wiele lat do Wrocławia, pragnąc pogłębiać swoje zainteresowania i zdobywać nową wiedzę, zachęcam wszystkich, starszych i młodszych kapłanów do dodatkowych studiów, najpierw nie dla tytułów, lecz byśmy będąc uczniami, stawali się coraz lepszymi nauczycielami.
Cieszę się, że towarzyszył mi biskup pomocniczy dr Adrian Put oraz kanclerz naszej kurii ks. dr Piotr Kubiak. Był także mój pierwszy proboszcz z Kostrzyna nad Odrą, ks. prałat dr Wojciech Skóra. Obecny był także obecny mój dziekan ks. Zygmunt Zimnawoda oraz ks. dr hab. prof. US i PWT Andrzej Draguła. Niezawodnie był prepozyt głogowskiej kapituły kolegiackiej i dziekan dekanatu Głogów – św. Mikołaja, kolega rocznikowy ks. Stanisław Brasse oraz przyjaciel ks. Marcin Pracuk, a także ks. dr Łukasz Świerniak z Bogatyni. Z serca dziękuję przyjacielowi, ks. kan. Piotrowi Bortnikowi za wsparcie. Dziękuję moim Przyjaciołom z Koźli i całej diecezji oraz spoza niej… Jeszcze raz - Bogu niech będą dzięki! Wszystkich którzy się cieszą razem ze mną tą obroną po latach studiów, wyjazdów, nakładów, pracy, polecam Panu Bogu, przez wstawiennictwo Matki Bożej Rokitniańskiej, a którzy się smucą, przez wstawiennictwo Matki Bożej, Pocieszycielki strapionych...
Tak jak napisałem w mojej pracy: „Biskup Wilhelm Pluta nie był liturgistą lecz troskliwym pasterzem, wypełniającym wiernie wskazania polecone dla dobra i uświęcenia powierzonego ludu przez Sobór Watykański II. Nie był rewolucjonistą lecz troskliwym realizatorem nauki Kościoła, szczególnie podarowanej nam wszystkim w czasie Soboru Watykańskiego II. W wielu aspektach wyprzedził swoje czasy jako wizjoner, który widział dobro Kościoła poprzez formację duchowieństwa i wiernych, także poprzez liturgię. Inicjację zaczynał od pogłębiania i rozwijania życia modlitewnego, liturgicznego rodzin. To była jego troska o relacje, najpierw w rodzinach, dalej w parafii, miedzy duchownymi, w diecezji”. Jego przesłaniem dla nas do ponownego odkrycia jest m.in.: świętość małżeństw, troska o pogłębione przygotowanie do sakramentów świętych oraz – co bardzo ważne, troska, opieka, nad ludźmi po przyjęciu tych sakramentów. Świętowanie niedzieli, tworzenie zespołów liturgicznych z udziałem młodzieży i dorosłych, bo liturgia nie jest „dla dzieci”, nie jest teatrem lalek [oczywiście dzieci w niej uczestniczą, ale to jest poważna, święta sprawa]. Adoracja, dziękczynienie po Mszy świętej. Wychowanie „do liturgii” oraz wychowanie „przez liturgię”, to istotne podpowiedzi naszego biskupa. Proszę módlmy się o beatyfikację Sługi Bożego Biskupa Wilhelma Pluty i bądźmy wdzięczni!
ks. dr Andrzej Hładki
Koźla 2023.11.11
Link do artykułu w Niedzieli – Aspekty: https://www.niedziela.pl/artykul/96521/Wizjoner-i-troskliwy-pasterz
Informacja w Gościu Niedzielnym: https://zgg.gosc.pl/doc/8528680.Jeden-z-proboszczow-obronil-prace-doktorska-o-bp-Wilhelmie