Aktualności

11 czerwca 2018 - Pierwsza Pielgrzymka Zakrystianów i Organistów do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej

W Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie w poniedziałek 11 czerwca 2018 miała miejsce pierwsza pielgrzymka osób, które posługują w liturgii jako zakrystian i zakrystianka oraz jako organista i organistka. Swój udział potwierdziło zapisem w recepcji ok. 126 zakrystianów i organistów. Było to pielgrzymowanie wpisujące się w przygotowanie do diecezjalnego Odpustu Matki Bożej Rokitniańskiej, który odbędzie się w tym roku w niedzielę 17.06.2018 (w kalendarzu diecezjalnym 18 czerwca).
Jakiś czas temu, jak powiedział zwracający się do pielgrzymów bardzo życzliwy kustosz sanktuarium ks. kan. Piotr Bortnik, „wyśniłem sobie” to spotkanie i potrzebę zajęcia się zakrystianami. Ludźmi, których popularnie nazywamy „kościelnymi”, a którzy pełnią posługę w liturgii zakrystiana i zakrystianki nie zajmujemy się w sposób systematycznej troski poprzez spotkania, formację itd. ks. Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński, po przedstawieniu przeze mnie wizji potrzeby troski o tych ludzi pobłogosławił temu dziełu i tak oto odbyła się w naszej diecezji Pierwsza Pielgrzymka Zakrystianów i Organistów. Od lat w naszej zielonogórsko – gorzowskiej diecezji Organistami zajmował się i zajmuje ks. dr Bogusław Grzebień, ale zakrystianami, dotąd nikt…
Na szerszą skalę w Polsce formacją zakrystiana i zakrystianki zajmuje się Ośrodek Formacji Liturgicznej św. Jana Chrzciciela w Zawichoście. Zgromadzenie Sióstr Św. Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego. Nawiązałem kontakt z s. Anna Hyszko z tegoż Zgromadzenia i skonsultowałem plan formacji zakrystianów.
Mam nadzieję, że to Boże dzieło będzie się rozwijało jako troska o tych, których tak bardzo codziennie potrzebujemy jako ludzi troski o kościół. Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego przypomina, że funkcję liturgiczną pełni także: „Zakrystian, który starannie przygotowuje księgi liturgiczne, szaty i wszystkie inne przedmioty konieczne w celebracji Mszy świętej.” (OWMR 105a). Myślę, że w pogłębieniu rozumienia miejsca tych ludzi w liturgii, pomocna jest praca zbiorowa pod redakcją mojego promotora ks. prof. dra. hab. Stanisława Araszczuka „Posługiwanie w liturgii. Wokół Dyrektorium duszpasterstwa służby liturgicznej”. Wrocław 2012.
Pielgrzymce przewodniczył biskup senior - ks. Biskup Adam Dyczkowski, który w serdecznych słowach dziękował ludziom codziennej posługi w kościołach za ich serce i oddanie.
W czasie katechezy ks. dr Grzegorz Cyran w pogłębionym wykładzie historyczno – teologicznym przypomniał między innymi, że Matka Boża w swoisty sposób upomniała się aby tu (w Rokitnie) pośród 9 osób, był organista i zakrystian. Dalej, m.in. mówiąc o tworzeniu się już na początku, przed 350 laty, pieśni maryjnych – rokitniańskich przez okolicznych muzyków (ze Zbąszynka, Zbąszynia, Skwierzyny) zainspirował mnie do myśli, czy i by dziś nasi diecezjalni muzycy pod okiem (i uchem) ks. Bogusława zechcieli tworzyć takie lokalne, nasze pieśni liturgiczne… kolejny sen…
Bardzo dziękuję ks. dziekanom z tych dekanatów, którzy zatroszczyli się o ludzi Kościoła i pomogli im przybyć na pielgrzymkę (nie będę dołączał listy). Także dziękuję 12. kapłanom z koncelebry Eucharystii o godz. 11.00 11 czerwca 2018 za serce i troskę o Kościół, a w nim o zakrystianów i organistów.
Szczególne podziękowania za życzliwość pragnę skierować dla kapłanów posługujących w Rokitnie, a składam je na ręce bardzo życzliwego i goszczącego nas obficie kustosza ks. kan. Piotra Bortnika, mego Przyjaciela.
Dziękuję też moim Przyjaciołom – Jackowi Samociakowi organiście z bazyliki mniejszej w Rokitnie i jego żonie Violettcie Samociak, która prowadziła recepcję i modlitwy w czasie Aktu Zawierzenia.

Matko Rokitniańska – módl się za nami!

Ks. Andrzej Hładki
Żary 2018.06.13

Foto: Ks. Marcin Kliszcz.
Cała galeria jest na:

https://www.rokitno.org/2018/collection108413414-72157667646713107/set72157697888417765.html 

© 2021 Kartka z liturgii. All Rights Reserved.

Wykonano w Dery.pl

Odwiedza nas 280 gości oraz 0 użytkowników.